Jelikož mi chodí pořád dotazy, co to to whole 30 vůbec je a jak ho začít, rozhodla jsem se Vám napsat krátký vysvětlovací článek, který Vám doufám objasní všechny Vaše otazníky. Whole 30 není žádná krátkodobá dieta, není to žádný extrémní způsob, jak zhubnout a neznamená to, že nyní budete jíst jen kuřecí maso s brokolicí.
Whole 30 je program, který Vám pomůže poznat svoje tělo a znovu se s ním spojit. Zní to přehnaně? Možná ano ale přehnané to není ani trošku. Schválně se nyní zamyslete a odpovězte si na otázku, znáte svoje tělo? Víte, co Vám dělá a nedělá v jídelníčku dobře? Víte, po čem máte rychle hlad a po čem se Vám zhorší pleť? Víte, jak jídlo ovlivňuje Vaši náladu a energii během dne? Pokud jste si odpověděli, že nevíte, je asi načase zkusit svoje tělo více poslouchat, protože máte jen jedno, a tak to chce se o něj starat s co největší péčí, aby Vám sloužilo co nejdéle a co nejlépe.
Pravidla programu Whole 30 jsou jednoduchá. Na 30 dní vyřadíte z jídelníčku všechny alergenní a problematické potraviny, které Vám zaslepují signály, které Vám tělo během dne vysílá. Během programu tedy nemůžete:
• Žádný přidaný cukr – přírodní ani umělý tady žádný med ani umělá sladidla
• Alkohol a tabákové výrobky
• Obiloviny – oves, pšenice, žito, kukuřice, rýže, obilné klíčky, quinoa, otruby, škrob…
• Luštěniny – fazole, hrách, arašídy, sója ve všech podobách – tofu, tempeh, sojová omáčka atd.
• Mléčné výrobky – jakéhokoliv živočišného druhu (sýr, smetana, kefír, jogurt, máslo atd.)
Každá z těchto potravin, které z jídelníčku vyřadíte, má své opodstatnění. Cukr a jeho náhražky jsou zde z důvodu, že v dnešní době již málo lidí ocení přirozenou sladkost ovoce a zeleniny. Vaše chuťové buňky potřebují také restart od všech těch umělých sladidel a zvýrazňovačů chuti, uvidíte že na konci programu si s chutí vychutnáte mrkev či papriku jako kdyby to byla nejsladší věc na světě.
Alkohol a tabákové výrobky asi moc vysvětlovat nemusím. Je to závislost, která signály těla mění a ruší. Když zkusíte 30 dní bez sklenky vydržet, zjistíte, že vlastně třeba žádnou nepotřebujete.
Obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky jsou tři nejvýznamnější alergeny dnešní doby. Alergií na lepek trpí podle odhadů až 90% obyvatelstva jen bohužel signály, které jim jejich tělo dává, neposlouchají. Dalším alergen v dnešní době velký je sója. Je to hlavně tím, že na sóju byly velké dotace, a tak se pěstuje ve velkém a když se podíváte v obchodě na složení výrobků, zjistíte, že je v opravdu hodně produktech. Sója patří ale mezi luštěniny a jelikož je geneticky modifikovaná, může způsobovat problémy. Mléčné výrobky jsou problémem hlavně vzhledem k velkovýrobě. Mléko již dávno není mléko a jogurty i tvarohy v sobě obsahují další hormony, které jsou kravičkám přidávány, aby lidé zvýšily produkci a tím logicky svoje profity.
Co tedy v programu jíst můžete?
• Maso, ryby a mořské plody
• Vejce
• Zelenina
• Ovoce
• Zdravé tuky (oříšky, avokádo, oleje, ghee)
Důležité je také načasování jídel. Drží se podle programu vždy 3 jídla denně s tím, že se jim ale neříká známými názvy (snídaně, oběd a večeře) ale jen 1. 2. a 3. jídlo a to z důvodu, abyste neměli pocit, že si na jídlo 1. musíte dát vždy jen vajíčka, protože je to „snídaně“. Snídat například hovězí maso pro Vás pak bude více než normální a chutné (potvrzeno! 😀 )
To je asi ke shrnutí programu ode mě vše. V záložce Whole 30 se můžete podívat na všechna má jídla během mého čtvrtého whole 30 a jak můžete vidět, nemusíte vařit každý den to samé, ale s klidem si můžete uvařit jídlo na více dní. Máte nějaké otázky? Napište mi! 🙂